You are at:
  • Home
  • Wiadomości
  • Zmiany w przepisach dotyczących przemocy i upokorzeń w pracy

Zmiany w przepisach dotyczących przemocy i upokorzeń w pracy

Zmiany w przepisach dotyczących przemocy i upokorzeń w pracy

Problem mobbingu w miejscu pracy dotyka coraz większej liczby Polaków. Według najnowszych badań, aż 41,4 proc. pracowników wskazuje, że doświadczyło zachowań o charakterze mobbingowym. Co gorsza, nawet w organizacjach, które mają wprowadzone polityki antymobbingowe, 70 proc. osób nie czuje wsparcia ze strony swojego pracodawcy. Rząd planuje jednak wprowadzenie zmian do Kodeksu pracy, które mają poprawić sytuację i zapewnić lepszą ochronę pracowników.

Konieczność zmian w prawie pracy

Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że polskie prawo pracy musi dostosować się do współczesnych wyzwań. Zjawiska takie jak mobbing czy przemoc w miejscu pracy, które kiedyś bywały bagatelizowane, dzisiaj są uznawane za poważne problemy, wymagające zdecydowanej reakcji. Zmiany w przepisach mają na celu wyeliminowanie cichej akceptacji toksycznej kultury pracy w Polsce.

Nowelizacja przepisów zakłada między innymi większą przejrzystość prawa oraz wprowadzenie jasnych zasad umożliwiających skuteczniejsze diagnozowanie nieprawidłowych zachowań. Dzięki temu pracownicy będą mogli łatwiej zgłaszać przypadki mobbingu, a pracodawcy będą zobowiązani do bardziej stanowczych działań na rzecz zapobiegania takim sytuacjom.

Zdrowie psychiczne i fizyczne w centrum uwagi

Mobbing ma destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne pracowników. Ponad 90 proc. osób będących ofiarami mobbingu zgłasza pogorszenie swojego stanu psychicznego, a 75 proc. wskazuje na problemy zdrowotne o charakterze fizycznym. Planowane zmiany w prawie mają na celu poprawę dobrostanu pracowników poprzez wdrożenie systemowych działań na poziomie zakładów pracy.

Wewnętrzne regulacje, współtworzone przez pracowników, mają jasno określić zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu pracodawcy będą mieli większą świadomość odpowiedzialności, a pracownicy – poczucie bezpieczeństwa.

Wyższe kary i wsparcie dla organizacji

Jednym z elementów nowelizacji jest również zwiększenie minimalnej wysokości zadośćuczynienia za mobbing. Wyższe kary mają działać odstraszająco i zapobiegać łamaniu przepisów. Ministerstwo Pracy zaznacza, że zmiany w prawie to korzyść nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców. Nowe regulacje pomogą firmom w tworzeniu lepiej dostosowanych strategii przeciwdziałania mobbingowi.

Pracodawcy będą mogli wdrażać indywidualne rozwiązania zgodne z charakterystyką swojej branży, co ma na celu zwiększenie efektywności działań prewencyjnych. Zasady te będą ujednolicone, co zmniejszy ryzyko nieporozumień i zapewni większą spójność w podejściu do problemu.

Co dalej? Konsultacje publiczne

Projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy trafił już do konsultacji publicznych. To pierwszy krok na drodze do poprawy bezpieczeństwa pracowników. Ministerstwo podkreśla, że nowe przepisy mają szansę znacząco poprawić kulturę pracy w Polsce, ograniczając przypadki przemocy, nękania i mobbingu. Przed wprowadzeniem nowelizacji możliwe są jeszcze poprawki, które zostaną wypracowane w wyniku dialogu społecznego.

Zbliżające się zmiany w prawie pracy to istotny sygnał dla wszystkich: zdrowie, godność i bezpieczeństwo pracowników muszą być priorytetem każdej organizacji.

Zmiany w przepisach dotyczących przemocy i upokorzeń w pracy – Pacjentwbadaniach.pl