You are at:

Szczepienia przeciw HPV – ile dzieci już je otrzymało?

Szczepienia przeciw HPV – ile dzieci już je otrzymało?

Szczepienia przeciwko HPV cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Zaszczepiono co dziesiąte dziecko

Od kilkunastu miesięcy w Polsce prowadzone są bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, którego zakażenie może prowadzić do nowotworów, w tym raka szyjki macicy. Mimo dostępności preparatów, jak dotąd skorzystało z nich jedynie 11,8 proc. uprawnionych dzieci. Dziewczynki są szczepione częściej niż chłopcy, a największe zainteresowanie programem widać wśród starszych roczników.

Niewielkie zainteresowanie szczepieniami przeciwko HPV

Bezpłatny program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) ruszył w czerwcu 2023 roku i początkowo obejmował dzieci w wieku 11–14 lat. We wrześniu 2024 roku zakres wiekowy rozszerzono na dzieci od 9. roku życia. Mimo że szczepionki uznawane są za jedne z najlepiej przebadanych preparatów, to jak dotąd skorzystało z nich zaledwie 11,8 proc. uprawnionych.

Rodzice mają do wyboru dwie szczepionki: 2-walentną Cervarix oraz 9-walentną Gardasil9, które zapewniają porównywalną ochronę. Szczepienie przeciw HPV jest również dostępne dla starszych dzieci, a Cervarix pozostaje darmowy do 18. roku życia.

Które dzieci najczęściej są szczepione?

Z analizy danych wynika, że dziewczynki są częściej poddawane szczepieniu przeciwko HPV niż chłopcy. Zaszczepiono:

  • 15,1 proc. dziewcząt
  • 8,7 proc. chłopców

Największe zainteresowanie szczepieniem widać wśród starszych dzieci. W roczniku 2010 zaszczepiono 25,4 proc. dzieci (w tym 31,6 proc. dziewczynek), a w roczniku 2011 – 26,8 proc. dzieci (w tym 32,59 proc. dziewczynek).

Od początku programu, czyli od 1 czerwca 2023 roku, zaszczepiono ponad 539,6 tysiąca dzieci. Po rozszerzeniu programu na młodsze roczniki od 1 września 2024 roku szczepionkę otrzymało 224 tysiące dzieci, co stanowi ponad 40 proc. wszystkich zaszczepionych.

Województwa z najwyższą i najniższą liczbą zaszczepionych

Rodzice w różnych regionach Polski podchodzą do szczepień przeciwko HPV z różnym entuzjazmem. Najwyższy odsetek zaszczepionych dzieci odnotowano w województwach:

  • kujawsko-pomorskim – 16,2 proc.
  • mazowieckim – 14,76 proc.
  • śląskim – 14,63 proc.

Najniższy odsetek odnotowano natomiast w województwach:

  • podkarpackim – 8,02 proc.
  • podlaskim – 9,05 proc.
  • lubelskim – 9,13 proc.

HPV – wirus, który może powodować nowotwory

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z głównych czynników ryzyka powstawania nowotworów. Zakażenie nim może prowadzić do:

  • raka szyjki macicy,
  • raka pochwy i sromu u kobiet,
  • raka prącia u mężczyzn,
  • raka odbytu i nowotworów w obrębie głowy i szyi u obu płci.

Szacuje się, że 80 proc. populacji miało lub będzie miało kontakt z wirusem HPV w ciągu swojego życia. Szczepienie stanowi skuteczną metodę profilaktyki i może znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań na nowotwory wywołane tym wirusem.

W Polsce każdego roku z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 2 tysiące kobiet, co oznacza, że choroba każdego dnia odbiera życie czterem Polkom. Profilaktyka, w tym szczepienia, mogą odwrócić te statystyki.

Szczepienia przeciw HPV – ile dzieci już je otrzymało? – Pacjentwbadaniach.pl