Przełom w leczeniu raka piersi – pierwsza w Polsce operacja endoskopowa
Chirurdzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dokonali przełomowego osiągnięcia w leczeniu raka piersi. Po raz pierwszy w Polsce zespół pod przewodnictwem prof. Piotra Pluty wykonał laparoskopową mastektomię wraz z usunięciem węzłów chłonnych i jednoczesną rekonstrukcją piersi. Dzięki tej nowatorskiej metodzie pacjentki mogą szybciej wrócić do zdrowia, zminimalizowane zostają blizny, a efekt kosmetyczny jest znacznie lepszy niż w przypadku tradycyjnych operacji.
Nowoczesna technika, mniejsze blizny i lepszy komfort pacjentek
Laparoskopowa operacja raka piersi to ogromny krok naprzód w onkologii i chirurgii rekonstrukcyjnej. Dotychczas usuwanie węzłów chłonnych w przypadku przerzutów wykonywano metodą otwartą, co wiązało się z dłuższym okresem rekonwalescencji. Teraz wszystko odbywa się w trakcie jednego, małoinwazyjnego zabiegu.
Najważniejsze korzyści tej metody to:
- Minimalne cięcia – dostęp operacyjny przez niewielkie nacięcie w okolicy pachy (3,5-4 cm).
- Szybsza rekonwalescencja – krótszy czas gojenia ran pooperacyjnych.
- Lepsza estetyka – mniejsze blizny, co ma ogromne znaczenie dla samopoczucia pacjentek.
- Oszczędzenie nerwów czuciowych – większy komfort życia po operacji.
- Brak potrzeby kolejnych interwencji chirurgicznych – mastektomia i rekonstrukcja odbywają się jednocześnie.
Pierwsza pacjentka już po operacji
Jedną z pierwszych pacjentek, która przeszła ten innowacyjny zabieg, była Anna Wyszczelska. Zdiagnozowano u niej inwazyjnego raka piersi hormonozależnego, a po zakończeniu chemioterapii poddała się nowatorskiej operacji. Jak sama przyznaje, rezultaty przerosły jej oczekiwania – szybko wróciła do zdrowia i jest zachwycona efektem.
Polska dołącza do światowej czołówki
Lekarze z Łodzi doskonalili technikę laparoskopowej mastektomii pod okiem specjalistów z Tajwanu. Dzięki temu rozwiązaniu Polska dołącza do światowej czołówki placówek oferujących najmniej inwazyjne leczenie raka piersi.
Obecnie w ICZMP jedna trzecia pacjentek z nowotworem piersi przechodzi zabiegi laparoskopowe. Nowatorska metoda może w przyszłości stać się standardem w leczeniu raka piersi, znacząco poprawiając jakość życia kobiet po operacji.