You are at:
  • Home
  • Wiadomości
  • Podarowali 1527 szans na życie i zmieniają losy genetycznych bliźniaków

Podarowali 1527 szans na życie i zmieniają losy genetycznych bliźniaków

Podarowali 1527 szans na życie i zmieniają losy genetycznych bliźniaków

Rejestracja nowych potencjalnych dawców szpiku w Polsce osiągnęła w 2024 roku imponujący poziom. Do bazy DKMS dołączyło ponad 119 tysięcy osób, a aż 1527 dawców faktycznych podarowało szansę na życie swoim genetycznym bliźniakom. Dzięki takim działaniom Polska zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w Europie pod względem liczby dawców szpiku. Pomimo sukcesów wciąż potrzebni są kolejni ochotnicy, aby dawać nadzieję chorym na nowotwory krwi.

Rosnąca baza dawców szpiku daje nadzieję

W 2024 roku Fundacja DKMS zorganizowała 2405 akcji rejestracyjnych, w trakcie których liczba potencjalnych dawców wzrosła do ponad 2 milionów. Nowi dawcy dołączali zarówno podczas stacjonarnych wydarzeń, jak i online. Co ważne, 43 osoby tak szybko uzyskały status zgodnego dawcy, że jeszcze w tym samym roku oddały krwiotwórcze komórki macierzyste do przeszczepu.

Kiedy dawcy opuszczają bazę?

Pomimo przyrostu nowych rejestracji, baza DKMS musi corocznie mierzyć się z odpływem części dawców. W 2024 roku z bazy zostało wykluczonych około 10 tysięcy osób – głównie z powodu ukończenia 61. roku życia, przeciwwskazań medycznych lub przyczyn osobistych. Aby zwiększyć szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla potrzebujących pacjentów, niezbędna jest nieustanna rejestracja nowych ochotników.

1527 uratowanych istnień

W minionym roku przeszczepienia szpiku umożliwiło 1527 dawców faktycznych. Ich komórki macierzyste trafiły nie tylko do pacjentów z Polski, ale również z Niemiec, USA, Francji, Kanady i nawet z tak odległych miejsc jak Singapur czy Nowa Zelandia. Telefon z informacją o możliwości pomocy otrzymało aż 10 217 osób, co potwierdza kluczową rolę bazy DKMS w ratowaniu życia.

Edukacja i zaangażowanie młodych pokoleń

Projekt #Komórkomania, realizowany w szkołach, oraz inicjatywa Helpers’ Generation na uczelniach to dwa flagowe programy edukacyjne Fundacji DKMS. W 2024 roku w akcjach szkolnych zarejestrowano 13 833 osoby, a na uczelniach – 10 878. Młodzi liderzy odgrywają ogromną rolę w szerzeniu świadomości na temat dawstwa szpiku i aktywizacji społeczeństwa.

Wolontariusze na straży życia

Społeczność wolontariuszy Fundacji DKMS wzrosła o kolejne 8000 osób, osiągając liczbę prawie 100 tysięcy. To dzięki ich zaangażowaniu idea dawstwa szpiku dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Strażacy, nauczyciele oraz studenci zaszczepiają w społeczeństwie poczucie odpowiedzialności za innych, zmieniając ludzkie życie.

Finanse na wsparcie pacjentów i rozwój transplantologii

Fundacja DKMS w 2024 roku przeznaczyła ponad 7 milionów złotych na rozwój polskiej hematologii i wsparcie pacjentów. Dzięki tym środkom sfinansowano zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, remonty oddziałów hematologicznych oraz otwarcie pierwszej w Polsce Poradni Żywieniowej dla pacjentów hematoonkologicznych.

Ponadto przekazano 1,3 miliona złotych na wsparcie psychologiczne pacjentów i ich rodzin. Dzięki tej inicjatywie możliwe było sfinansowanie obozów terapeutycznych, bezpłatnych konsultacji psychologicznych oraz stworzenie nowoczesnych narzędzi terapeutycznych.

Transplantologia oparta na nauce

W 2024 roku Fundacja DKMS po raz kolejny przyznała granty naukowe, wspierając badania nad terapiami komórkowymi i hematologią. Kwota 500 tysięcy złotych trafiła do młodych naukowców, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju transplantologii.

Jak możesz pomóc?

Rejestracja jako potencjalny dawca jest prosta. Może nią zostać każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia. Wystarczy wejść na stronę Fundacji DKMS i zamówić pakiet rejestracyjny. Dzięki takim krokom można stać się bohaterem, ratującym życie drugiego człowieka.

Podarowali 1527 szans na życie i zmieniają losy genetycznych bliźniaków – Pacjentwbadaniach.pl