Od 19 marca rodzice hospitalizowanych wcześniaków i noworodków będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy Kodeksu pracy pozwalają na przedłużenie tego okresu nawet o 15 tygodni, w zależności od sytuacji medycznej dziecka.
Kto może skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?
Nowe regulacje obejmują rodziców dzieci, które wymagają hospitalizacji po porodzie. Długość urlopu zależy od tygodnia ciąży w chwili narodzin oraz masy urodzeniowej dziecka.
Rodzice mogą ubiegać się o dodatkowe tygodnie urlopu w trzech przypadkach:
- Dziecko urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g – przysługuje tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do upływu 15. tygodnia po porodzie.
- Dziecko urodzone pomiędzy 28. a 37. tygodniem ciąży i ważące powyżej 1000 g – możliwe przedłużenie urlopu o tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż do 8. tygodnia po porodzie.
- Noworodek urodzony po 37. tygodniu wymagający hospitalizacji przez co najmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – przysługuje tydzień urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu w szpitalu, maksymalnie do 8. tygodnia po narodzinach.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby skorzystać z dodatkowego urlopu, pracownik musi:
- Złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej co najmniej 21 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego.
- Dołączyć zaświadczenie ze szpitala potwierdzające hospitalizację dziecka.
Urlop ten jest udzielany jednorazowo, bez możliwości przeniesienia na późniejszy termin. Pracodawca jest zobowiązany do zaakceptowania wniosku.
Co jeszcze warto wiedzieć?
W przypadku narodzin więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, długość przysługującego urlopu ustala się na podstawie wagi dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okresu hospitalizacji najdłużej przebywającego w szpitalu dziecka.
Za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego rodzic otrzyma zasiłek w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia.
Nowe przepisy to ważna zmiana dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji, która pozwoli im spędzić więcej czasu z dzieckiem w najtrudniejszych pierwszych tygodniach życia.