You are at:
  • Home
  • Wiadomości
  • NFZ zachęca medyków do współpracy. Eksperci biją na alarm

NFZ zachęca medyków do współpracy. Eksperci biją na alarm

NFZ zachęca medyków do współpracy. Eksperci biją na alarm

NFZ rusza z ankietą dla pracowników POZ. Chodzi o ochronę dzieci przed przemocą

Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza pracowników podstawowej opieki zdrowotnej do wypełnienia ankiety w ramach międzynarodowego projektu CIRCE-JA. Celem badania jest określenie poziomu wiedzy personelu medycznego na temat rozpoznawania i reagowania na przypadki przemocy wobec dzieci. Wyniki mają pomóc w poprawie i ujednoliceniu standardów ochrony najmłodszych w placówkach POZ.

Kto może wziąć udział w badaniu?

Ankieta skierowana jest do wszystkich pracowników placówek podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ zaprasza do udziału:

  • lekarzy,
  • pielęgniarki,
  • psychologów,
  • rejestratorów,
  • osoby zarządzające,
  • koordynatorów.

Szeroki udział różnych specjalistów pozwoli uzyskać pełny obraz aktualnych procedur oraz wskazać obszary wymagające poprawy.

Anonimowość i cel badania

Badanie prowadzone jest anonimowo – nie wymaga podawania danych osobowych. Uzyskane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do celów badawczych i opracowania jednolitych standardów postępowania w ramach ochrony dzieci przed przemocą.

Problem przemocy nie dotyczy tylko dzieci

Zjawisko przemocy obserwowane jest również wśród dorosłych, w tym w miejscu pracy. Aż 41,4 proc. pracowników w Polsce deklaruje, że doświadczyło mobbingu, a 90 proc. ofiar zgłasza pogorszenie zdrowia psychicznego. Ministerstwo Pracy zapowiada zmiany przepisów, które mają lepiej chronić pracowników przed nadużyciami i toksycznym środowiskiem pracy.

Zapowiadana nowelizacja prawa zwiększy skuteczność działań antymobbingowych w firmach i instytucjach. Nowe regulacje mają sprawić, że przypadki nieprawidłowego traktowania pracowników nie będą już bagatelizowane, a ofiary otrzymają realne wsparcie.

Nowe standardy ochrony – krok w stronę lepszej opieki

Wspólne działania NFZ, Ministerstwa Sprawiedliwości i organizacji międzynarodowych pokazują, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i dorosłym w różnych środowiskach – w tym w placówkach medycznych i miejscach pracy. Wyniki ankiety pozwolą na wdrożenie skuteczniejszych procedur ochrony najmłodszych, a zmiany w prawie pracy mogą zapobiec dalszym przypadkom mobbingu i przemocy wśród dorosłych.

NFZ zachęca medyków do współpracy. Eksperci biją na alarm – Pacjentwbadaniach.pl