Tu nowotwory u dzieci leczy się „promyczkami” – jedyny taki ośrodek w Polsce
Każdego roku w Polsce diagnozuje się nowotwory u około 1300 dzieci. Jednym z kluczowych elementów terapii jest radioterapia, którą stosuje 13 placówek w kraju. Jednak tylko jedno miejsce jest w pełni dostosowane do najmłodszych pacjentów – to Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Warszawie. Ośrodek ten łączy nowoczesne technologie i troskliwą opiekę, sprawiając, że proces leczenia staje się mniej stresujący dla dzieci i ich rodzin.
Centrum specjalizujące się w leczeniu najmłodszych
Warszawskie Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego jest jedyną placówką w Polsce, która kompleksowo zajmuje się terapią onkologiczną dzieci, w tym także tych najmłodszych – poniżej 5. roku życia. To właśnie u tych pacjentów radioterapia często wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia.
Leczenie wymaga ścisłej współpracy z zespołem anestezjologicznym, a w żadnym innym miejscu w Polsce tak wiele dzieci nie otrzymuje znieczulenia w trakcie tego rodzaju terapii. To tutaj rodzice, pacjenci i personel nazywają radioterapię „leczeniem promyczkami”, co ma pomóc zmniejszyć lęk przed procedurą.
Nowoczesne technologie zwiększające skuteczność leczenia
Nowotwory wieku dziecięcego często wymagają precyzyjnego, a jednocześnie delikatnego leczenia. W nowoczesnej radioterapii kluczowe jest precyzyjne kierowanie wiązki promieniowania w chore tkanki, przy jednoczesnym ograniczeniu uszkodzeń zdrowych komórek.
Dzięki zaawansowanym technologiom placówka zapewnia:
- Minimalizowanie skutków ubocznych – nowoczesny sprzęt pozwala na redukcję toksyczności leczenia.
- Indywidualne podejście do pacjenta – każda terapia jest dostosowana do potrzeb dziecka.
- Komfort psychiczny małych pacjentów – w trakcie leczenia dzieci mogą słuchać ulubionej muzyki lub oglądać bajki.
Ponadto, unieruchamiające maski stosowane podczas terapii są ozdabiane postaciami z bajek, co pomaga zmniejszyć stres związany z procedurą.
Wsparcie emocjonalne kluczowe w terapii
Radioterapia to nie tylko walka z nowotworem, ale także dbanie o komfort psychiczny dziecka i jego rodziny. Ośrodek dąży do stworzenia przyjaznego środowiska, w którym nowoczesne metody leczenia łączą się z empatią i wsparciem psychologicznym.
Rodzice są aktywnie zaangażowani w proces leczenia, a personel medyczny dba o to, aby mali pacjenci czuli się bezpiecznie. Dzięki temu terapia jest mniej stresująca, a dzieci mają większe szanse na szybki powrót do zdrowia.
Światowy Dzień Nowotworów u Dzieci
15 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Nowotworów u Dzieci – to okazja, by przypomnieć o wyzwaniach, jakie wiążą się z onkologią dziecięcą oraz o konieczności inwestowania w nowoczesne technologie i terapie. Dzięki takim ośrodkom jak warszawskie Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego coraz więcej małych pacjentów ma szansę na zdrowie i szczęśliwe, długie życie.