You are at:
  • Home
  • Wiadomości
  • Proste badanie wykrywa wczesne zmiany nowotworowe i ratuje życie

Proste badanie wykrywa wczesne zmiany nowotworowe i ratuje życie

Proste badanie wykrywa wczesne zmiany nowotworowe i ratuje życie

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów dotykających kobiety na całym świecie. Choroba przez długi czas rozwija się bezobjawowo, co sprawia, że regularne badania cytologiczne stają się kluczowym narzędziem w jej wczesnym wykrywaniu i skutecznym leczeniu.

Cichy wróg kobiet – rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy rozwija się powoli i początkowo nie daje żadnych dolegliwości, co sprawia, że jest szczególnie trudny do zdiagnozowania we wczesnym stadium. Nowotwór ten zagraża kobietom w każdym wieku, a główną przyczyną jego powstawania jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Niektóre wysoko onkogenne szczepy tego wirusa stanowią największe ryzyko.

W miarę postępu choroby mogą pojawić się objawy takie jak:

  • krwawienie z pochwy po stosunku,
  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • obfite upławy,
  • ból podczas stosunku,
  • bóle w podbrzuszu i okolicy lędźwiowej,
  • krwawienia po menopauzie.

Zaniechanie regularnych badań profilaktycznych znacząco zmniejsza szanse na skuteczne leczenie. Jak wynika z danych, u kobiet, które nie wykonywały cytologii, zaledwie 50% przeżywa pięć lat od diagnozy.

Cytologia ratuje życie

Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje bardzo wysokie szanse na całkowite wyleczenie. Badanie cytologiczne, choć proste i bezbolesne, ma ogromne znaczenie w diagnozowaniu zmian nowotworowych na etapie, gdy są one jeszcze w pełni uleczalne. Cytologia polega na pobraniu materiału z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Wymaz jest następnie badany w laboratorium w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Program NFZ dla każdej kobiety

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje kobietom w wieku 25–64 lata bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Oferta dotyczy:

  • kobiet, które nie przeprowadzały badań w ciągu ostatnich trzech lat,
  • kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (np. zakażonych wirusem HIV, HPV, przyjmujących leki immunosupresyjne), które nie wykonały badania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które były leczone z powodu raka szyjki macicy, również mogą wrócić do programu, gdy zakończą kontrolę onkologiczną, co ustala lekarz prowadzący. Cytologię można wykonać w każdej poradni położniczo-ginekologicznej współpracującej z NFZ.

Działania wspierające profilaktykę

Z okazji Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy oddziały wojewódzkie NFZ organizują wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości oraz zachęcenie kobiet do profilaktyki. W ich trakcie można wykonać badania cytologiczne, skonsultować się z lekarzami onkologami oraz uzyskać szczegółowe informacje na temat dostępnych programów profilaktycznych.

Regularne badanie cytologiczne to niewielki wysiłek, który może uratować życie. Warto zadbać o swoje zdrowie już dziś.

Proste badanie wykrywa wczesne zmiany nowotworowe i ratuje życie – Pacjentwbadaniach.pl