Historyczny przełom w medycynie – pierwszy w Polsce robotowy zabieg wszczepienia implantu zwieracza cewki moczowej u kobiety. Dzięki nowoczesnej technologii pacjentki zmagające się z nietrzymaniem moczu mogą odzyskać komfort życia. Operacja została przeprowadzona w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim z wykorzystaniem robota da Vinci.
Nowoczesna metoda leczenia nietrzymania moczu
21 stycznia w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie lekarze dokonali przełomu w leczeniu nietrzymania moczu. Po raz pierwszy w Polsce u kobiety wszczepiono implant zwieracza cewki moczowej przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Taka metoda jest mniej inwazyjna niż tradycyjne operacje, co oznacza szybszy powrót pacjentek do pełnej sprawności.
Trzy udane operacje w dwa dni
W ciągu dwóch dni zespół urologów przeprowadził trzy operacje tego typu. Dwie pacjentki przeszły zabieg 21 stycznia, natomiast kolejna dzień później. Wszystkie kobiety czuły się dobrze i szybko opuściły szpital.
Pierwsze dwa zabiegi odbyły się pod okiem prof. Benoit Peyronneta z francuskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Rennes. To właśnie tam szczecińscy lekarze szkolili się przed przeprowadzeniem operacji w Polsce.
Problem, który wpływa na życie tysięcy kobiet
Nietrzymanie moczu to schorzenie, które dotyka wielu kobiet, szczególnie w starszym wieku. W zaawansowanych przypadkach problem ten prowadzi do ograniczenia aktywności społecznej i fizycznej, a nawet depresji.
Zwykle pacjentki szukają pomocy u ginekologów i poddają się mniej inwazyjnym metodom leczenia, takim jak rehabilitacja czy wszczepienie taśmy podcewkowej. Niestety, u wielu kobiet te rozwiązania okazują się nieskuteczne. Wówczas ratunkiem może być implant zwieracza cewki moczowej.
Robotyczna chirurgia – mniej bólu, szybsza rekonwalescencja
Zastosowanie robota da Vinci w leczeniu nietrzymania moczu to ogromny postęp. Do tej pory kobiety poddawane były operacjom otwartym, które wiązały się z długą rekonwalescencją i ryzykiem powikłań. Dzięki chirurgii robotycznej:
- zabieg jest mniej inwazyjny,
- pacjentka szybciej wraca do zdrowia,
- zmniejsza się ryzyko uszkodzenia tkanek i narządów,
- minimalizuje się dolegliwości bólowe.
Technologia robotyczna pozwala na niezwykłą precyzję. Instrumenty robota są wprowadzane do ciała pacjentki przez niewielkie nacięcia, co znacznie redukuje obciążenie organizmu w porównaniu do tradycyjnych operacji.
Przyszłość leczenia nietrzymania moczu
Szczecińska operacja otwiera nowy etap w leczeniu powszechnego, ale wciąż często bagatelizowanego problemu medycznego. Możliwość korzystania z mniej inwazyjnych metod chirurgicznych daje nadzieję tysiącom kobiet, które do tej pory unikały operacji ze względu na ich inwazyjność.
Chirurgia robotyczna rozwija się w szybkim tempie. Specjaliści przewidują, że podobne zabiegi staną się standardem w wielu polskich szpitalach. To oznacza lepszą jakość życia dla pacjentek, krótszy czas hospitalizacji i mniejsze ryzyko powikłań.